

Национално състезание по математика за ученици от профилирани гимназии и паралелки на средните училища с чуждоезиков профил
21.03.2019, 08:00
От 1998 година в Ловеч се провежда Националното състезание по математика за ученици от профилирани гимназии и паралелки на средните училища с чуждоезиков профил. Състезанието се организира от Министерството на образованието и науката съвместно с Регионалния инспекторат по образованието - Ловеч. Тази година домакин е община Ловеч и ПЕГ "Екзарх Йосиф I". Състезанието се проведе под патронажа на кмета на община Ловеч г-жа Корнелия Маринова.
Националното състезание по математика за ученици от профилирани гимназии и паралелки на средните училища с чуждоезиков профил:
- Предоставя възможност за индивидуална изява на ученици със задълбочени знания и засилен интерес към математиката;
- Осигурява възможност за реализация на техните постижения и увереност при участието им в състезателни прояви;
- Представлява атестат за преподавателските способности и стила на работа на техните учители;
- Дава възможност на профилираните гимназии и профилирани паралелки в средните училища в страната да сравнят постиженията си в областта на обучението по математика.
Темите за състезанието се съставят от Национална комисия, определена със заповед на Министъра на образованието и науката. С по-голямата част от задачите се проверява до каква степен учениците са усвоили знанията и уменията по основните теми от учебното съдържание. Не е малък и броят на задачите, при решаването на които състезателите трябва да вложат остроумие, находчивост и логическо мислене.
Състезанието бе открито от Таня Михайлова - заместник-министър на образованието и науката. Поздравления поднесоха кметът Корнелия Маринова, депутатът Иван Миховски, зам.-министър Таня Михайлова и Еленко Начев, началник на РУО - Ловеч. Последният съобщи и състава на националната комисия, определена със заповед на министъра на образованието и науката. Тя е с председател доц. д-р Христо Ганчев от ФМИ при СУ "Св. Климент Охридски" с членове доц. д-р Симеон Замковой от ФМИ при СУ "Св. Климент Охридски", доц. д-р Асен Божилов от ФМИ при СУ "Св. Климент Охридски", проф. дмн Емил Колев от ИМИ при БАН, Еленко Начев началник на РУО - Ловеч, Татяна Ичева от РУО - Ловеч, Кохар Морарова от ГПЧЕ "Йоан Екзарх" - Варна и Иван Георгиев от Първа АЕГ - София.
През тази учебна година в състезанието участваха 215 ученици от 21 училища в страната и 5 ученици от Полша.
Награждаването на участниците се проведе на 17 март от 09:00 часа в зала "Америка за България" в ПЕГ "Екзарх Йосиф I".
Председателят на Национална комисия доц. Христо Ганчев съобщи оценките на класираните на първите три места дванадесетокласници - Отличен (6,00), с която те могат да кандидатстват във Факултет по математика и информатика при СУ "Св. Климент Охридски".
В деня на откриването на състезанието заместник-министър Михайлова участва в работна среща с директори и учители по математика, информатика и природни науки, която се проведе в Профилираната природоматематическа гимназия в Ловеч. Акцент в дискусията бе обучението на учениците по STEM дисциплини, използването на образователните технологии в училище, намаляване на административната тежест, прилагане на компетентностния подход. Тя посочи, че STEM дисциплините подтикват към креативност, към вземане на решения, към носене на отговорност, затова политиката на министерството е насочена именно в тази посока. В гимназията тя посети часовете за извънкласни дейности по химия и опазване на околната среда, и по физика и астрономия, и разговаря с учениците за техните бъдещи планове.
По време на посещението си заместник-министърът взе участие в представянето и демонстрацията на мобилното приложение на Съюза на българските автомобилисти "Велошампион" в СУ "Св. Климент Охридски", където малките ученици с увереност отговаряха на въпроси, свързани с безопасността на движението.
Заедно с кмета на града Корнелия Маринова Таня Михайлова посети Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина "Проф. д-р Димитър Димов" и се запозна с ремонта на материалната база в училището, който се осъществява по ОП "Региони в растеж". Ремонтът е на стойност 1 135 678 лв. и включва изцяло обновяване сградата, изграждане на съвременни професионални кабинети, физкултурен салон, столова и стаи за общежитието.
По-късно заместник-министър Михайлова се запозна с извършените ремонтни дейности по обновяване на образователната среда в ОУ "Васил Левски", ДГ "Зора" и ДГ "Радост". Тя остана възхитена от ремонта на сградите, но особено впечатление ѝ направиха преобразените училищни дворове и тези на детските градини, в които са изградени много спортни площадки, цветни алеи и кътове за отдих.