

Национална седмица на четенето (22-26 октомври 2018 г.)
27.10.2018, 09:00
Тази година Националната седмица на четенето се проведе от 22 до 26 октомври. Всички училища и детски градини от област Ловеч се включиха с оригинални и интересни инициативи, които успяха да съберат заедно ученици, родители, учители, общественици. Дните от седмицата бяха наситени с емоционални и вълнуващи срещи с автори на книги, с приказни и литературни герои, с инициативи за споделяне на удоволствието от четенето, със състезания по четене, състезания по правопис. Организирани бяха карнавали на приказни герои при най-малките в детските градини и училищата с подготвителни групи. Регионалният исторически музей - гр. Ловеч представи творчеството на Дора Габе пред деца от подготвителните групи. Между учениците от началния етап беше проведен маратон на четенето "Четящо междучасие". В НЧ "Наука 1870" - Ловеч беше поставена музикална драматизация по приказки на Джани Родари за ученици от ІІІ и ІV клас. Голям интерес предизвикаха срещите на ученици от прогимназиалния етап с детски поети и писатели като Георги Цоев, Милена Димова, Светла Баракова, Даниела Колева. Вълнение и интерес предизвика и срещата на учители и ученици от гимназиалните класове с българския театровед и литературан критик д-р Орлин Стефанов по повод представяне на монографията "Когато изкуството е откровение" - отличена с грамота на конкурса на Съюза на учените в България за високи научни постижения през 2009 г. С желание и ентусиазъм се включиха учениците в оформлението на училищни кътове във фоайета и класни стаи. Изготвени бяха табла с творби на деца и ученици от работилниците за творческо писане, в изложби на рисунки по сюжети от любими произведения, в радиопредавания, посветени на творчеството на известни български автори, радиотеатър.
Организирани бяха посещения на постановки на куклен театър, ученици бяха на гости на Регионалната библиотека "Проф. Беню Цонев" - Ловеч, подготвени бяха изложби на проекти на ученици за създаване на корица на любима книга. Вдъхновяващи и разнообразни бяха инициативите: "Пътуваща библиотека", "Лапбук", "Библиотека назаем" и участия в дарителски кампании за книги. Не можем да изброим всички дейности, но сме благодарни на всички, които изпратиха снимки от проведените мероприятия.
Вярваме, че именно четенето спомага за развитието на критично мислене сред подрастващите. Формирането отрано у децата на интерес към четенето в неговия класически смисъл, в днешно време е не само по-необходимо от преди, но то получава значението на национална задача, доколкото без него се губи въобще и способността за образование и наука.
"Нека, както ни съветва Лина Дънам, да постъпим разумно и да добавим 8-ми ден към седмицата, посветен само на четене."